Президент УАРК Віктор Галасюк представив у провідному ВНЗ України передостанній звіт для Римського клубу, який нещодавньо був перекладений Асоціацією на українську мову.

«Це надзвичайно смілива інтелектуальна праця, яка буде цікава не лише економістам, але й людям, які таким чи іншим чином стикаються з проблемами державного управління чи взагалі хочуть дивитися на життя широким поглядом”, – відзначив він під час виступу.

В.Галасюк розтлумачив – праця є надзвичайно відвертою, адже ставить під сумнів низку концепцій, в т.ч. економічних, які сьогодні часто сприймаються без критичного осмислення. Зокрема, автори звіту піддають нищівній критиці широко існуюче в наш час сприйняття показника ВВП як еквіваленту добробуту нації. «ВВП відображає рівень економічної активності, а її можна досягти різними спосабами. Наприклад, якщо шторм зруйнував будівлі – із цим буде пов’язане зростання ВВП, бо їх треба відбудовувати. Якщо військово-промисловий комплекс виробляє зброю – це збільшуватиме ВВП, але й буде вбивати людей. Можна навести цілу низку прикладів, що засвідчують – зростання ВВП не завжди пов’язане з позитивним процесами у суспільстві», – пояснив він.

До того ж, автори книги наголошують – економічна політика розвинутих країн та тих, які розвиваються (таких як Україна), має бути докорінно різною. «Країнам, які ще не стали економічно успішними, конче необхідно пройти етап розвитку промисловості – у випадку України – реіндустріалізації, бо ми вже мали промисловість, але втратили її. Тож мова йде про її відновлення на сучасній технологічній базі», – зазначив В.Галасюк.

Він також підкреслив, що ключовим аспектом економічного успіху є не просто темпи економічного зростання, а їх зміст: “Ті самі 2-3 чи навіть 5 відсотків економічного зростання можна досягнути за рахунок різних механізмів. Можна рубати ліс, викопувати руду та продавати ці ресурси закордон і на цьому заробляти ці декілька відсотків зростання ВВП. АЛЕ це призводить до руйнування екології, винищення національних ресурсів. А яка ж якість такого економічного зростання? Тому надзвичайно важливою є якість економічного зростання, його наповнення та вплив на соціальну сферу. У кінцевому випадку, економіка – це соціальний проект. Тому те, що роблять економісти та державні управлінці має зводитись до того, аби покращити якість життя, аби був вищий рівень купівельної спроможності, аби зберегти здоров’я нації та надати можливості для отримання освіти, а не навпаки, що дуже часто відбувається в економіках, які базуються на сировині».

«Україні час міняти професію! З донора сировини та грошей на висотехнологічного виробника», – резюмував Президент УАРК.

Презентація відбулася в рамках системної співраці КНУ ім. Тараса Шевченка та УАРК, адже на базі Універститу, за взаємними домовленностями, було створено лекторій.