Вкотре дивує непрофесіоналізм та правова необізнаність, якщо не щось гірше, провідних українських дипломатів.

В ексклюзивному інтерв”ю LB.ua Надзвичайний і Повноважний Посол України у Великобританії Наталія Галібаренко (колишня перший заступник міністра закордонних справ) розповіла, що “у Лондоні дійсно розглядають Будапештський Меморандум як політичний, юридично не зобов’язуючий документ”.

Однак замість того, щоб виходячи з українських національних інтересів, норм українського законодавства і міжнародного права дати належну оцінку такій ганебній позиції Великобританії та роз’яснити усі небезпечні наслідки для міжнародного порядку, зокрема для режиму нерозповсюдження ядерної зброї у світі, такої недалекоглядної і неправової позиції Великобританії, український посол обмежується тим, що “під час своїх контактів з британськими партнерами я не приховую, що українське суспільство розчароване невиправданими політичними гарантіями, які надав Будапештський меморандум”.

Це повний абсурд! Шановна пані посол або геть некомпетентна і профнепридатна, зокрема не знає законодавчої бази власної країни, або з якихось причин зраджує свою країну, не представляючи і не захищаючи належним чином її національні інтереси.

Невже пані посол не знає, що повна назва Будапештського Меморандуму від 5 грудня 1994 року – це “Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”. І саме на підставі Будапештського Меморандуму як міжнародно-правового документу (!), який був підписаний на найвищому міжнародному рівні лідерами провідних ядерних держав і який надавав Україні безпекові гарантії, набрав чинності Закон України “Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року” № 248/94-ВР від 16 листопада 1994 року (на підставі якого Україна стала без’ядерною державою та здала третій у світі ядерний потенціал – понад 1900 ядерних боєголовок).

Невже пані посол не має базових правових знань і не знає, що зазначений Закон, ухвалений парламентом України 16 листопада 1994 р. за 19 днів до підписання меморандуму, містить надзвичайно важливу норму, яка говорить: “Цей Закон набирає чинності після надання Україні ядерними державами гарантій безпеки, оформлених шляхом підписання відповідного МІЖНАРОДНО-ПРАВОВОГО ДОКУМЕНТА” !!!

А отже Закон України “Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року”, що є правовою основою нашого без’ядерного статусу, набрав чинності саме внаслідок подальшого підписання Будапештського Меморандуму як відповідного міжнародно-правового документа, передбаченого у зазначеному Законі, що якраз і надавав Україні ядерними державами – Російською Федерацією, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії та Сполученими Штатами Америки – гарантії безпеки.

Це має один надважливий для всього світу наслідок: якщо статус Будапештського Меморандуму як “міжнародно-правового документа”, підписаного на рівні лідерів США, Великобританії, Росії та України, а також правовий зміст його гарантій, сьогодні відкидаються і не підтверджуються нашими міжнародними партнерами, зокрема Великобританією, то згаданий закон стає таким, що не набрав чинності, або його безперешкодно можна визнати таким, що втратив чинність. Тобто Україна цілком законно перестане бути учасником Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року.

Саме такий законопроект про втрату чинності Закону України “Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року” та про поновлення прав України щодо ядерної зброї ми з Олегом Ляшком та колегами по фракції Радикальної партії зареєстрували в парламенті в грудні 2016 року.

А отже Україна абсолютно легітимно та в повній відповідності до українського законодавства і міжнародного права зможе відновити свій ядерний статус та набути ядерну зброю!

Тобто в такий спосіб ядерні держави-гаранти своїми власними руками підривають увесь глобальний режим нерозповсюдження ядерної зброї та спонукають вразливі до зовнішніх загроз і небезпек держави, зокрема й Україну, до розгляду ядерної зброї як легітимного засобу стримування агресора. Чи усвідомлюють це наші партнери?

Саме про цю міжнародно-правову (як і політичну, і моральну) істину в контексті ганебних дискусій навколо Будапештського Меморандуму вся українська дипломатія має постійно та жорстко нагадувати нашим міжнародним партнерам, зокрема і уряду Великобританії, та наполягати на невідкладному поверненні до положень меморандуму і їх повноцінному застосуванні на практиці.

В іншому разі світ має бути попереджений про можливі наслідки недотримання гарантій ядерних держав!

А нашому послу у Великобританії я хотів би зазначити, що українське суспільство розчароване не стільки “невиправданими політичними гарантіями” Будапештського Меморандуму, скільки нездатністю недолугої української дипломатії Порошенка-Клімкіна-Єлісєєва на “зубастий” та водночас професійний і ефективний захист українських інтересів на міжнародній арені. Зокрема й для перетворення Будапештського Меморандуму в дієвий інструмент забезпечення всебічної підтримки України, в тому числі для надання Україні широкомасштабної військової допомоги включно з найсучаснішою зброєю.

Слід не забувати, що для цього іноді необхідна жорстка, принципова та чесна розмова з нашими міжнародними партнерами та гарантами, а не надмірна гнучкість спини, почуття меншовартісності та бажання подобатися. Рахуються лише з сильними, і в дипломатії також.

Чи готові на таке пані Галібаренко та більшість дипломатичної команди Порошенка-Клімкіна-Єлісєєва? Маю великий сумнів.

 

Віктор Вовк – Асоційований член «Римського клубу», народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах, член Парламентської Асамблеї Ради Європи

http://obozrevatel.com/blogs/46598-neobhidna-zhorstka-i-chesna-rozmova-z-mizhnarodnimi-partnerami.htm